КОНСУЛЬТАЦІЇ ТА ПОРАДИ ДЛЯ МУЗИЧНИХ КЕРІВНИКІВ
У дитячому садку не лунає дзвінок, коли починаються чи закінчуються заняття. Цей процес контролюють педагоги. Тож музичний керівник має знати затвердження МОН гранично допустиме навчальне навантаження на дитину у закладах дошкільної освіти і планувати музичні заняття, свята й розваги відповідно до нього.
Музичну розвагу не планують в тому ж місяці, що й свято. Винятком може стати розвага до Дня Святого Миколая в грудні і напередодні Новий Рік.
Дітям раннього віку доступні всі форми музичного виховання. Не рекомендують проводити для них хіба що свята, але бувають винятки. Якщо педагоги вирішили організувати таке дійство, їм варто врахувати, що:
> діти раннього віку ще не здатні сприймати ідею свята, про те їх приваблює барвистість дії;
> тривалість свята не має перевищувати 20 хв;
> радісним має бути не лише свято, а й увесь святковий день.
Гранично допустиме навантаження на дитину у закладах дошкілької освіти затверджене наказом МОН України від 20.04.2015 №446. Отже відповідно до нормативних документів та методичних рекомендацій, скільки мають тривати музичні заняття, розваги та свята в кожній віковій групі?
Музичне заняття: ранній вік - 10 хв; молодший вік - 15 хв; середній вік - 20 хв; старший вік - 25 хв.
Музичне свято: ранній вік - 15-20 хв; молодший вік - 25-30 хв; середній вік - 30-40 хв; старший вік - 40-45хв.
Музична розвага: ранній вік - 15-20 хв; молодший вік - 20-25 хв; середній вік - 30-35 хв; старший вік - 35-40 хв.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІ ДЛЯ МУЗИЧНИХ КЕРІВНИКІВ ЩОДО РОБОТИ З ДІТЬМИ, ЯКІ МАЮТЬ ПОРУШЕННЯ МОВЛЕННЯ
1. На логопедичних заняттях продумати й рівномірно розділити психофізичне навантаження на дітей.
2. На початку заняття проводити ритмічну розминку.
3. Під час музично-ритмічних вправ розвивати:
- основні властивості уваги;
- м'язового тонусу;
- відчуття темпу й ритму;
- координацію рухів;
- координацію мовлення з рухами;
- мовленнєву моторику.
4. Залучати дітей до музики або пісні.
5. Вправляти у співі.
6. Виконувати вправи на розвиток моторики пальців рук.
7. Включати вправи на розвиток мовленнєвих мімічних рухів.
8. Залучати до гри.
9. Завершувати заняття заключною ходою під марш спокійного характеру.
ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ ДОШКІЛЬНИКІВ НА МУЗИЧНИХ ЗАНЯТТЯХ
Патріотичне виховання - справа відповідальна,оскільки передбачає тонке заволодіння вразливими душами дітей, уміле оперування їхніми емоціями та почуттями, інтересами тощо.
Важливим завданням патріотичного виховання в дошкільному навчальному закладі є прищеплення дітям чіткого усвідомлення національної самоідентичності, що проявляється у знанні власної історії, культури, мистецтва. Одним із майданчиків, на якому можна виховати в дітей патріотизм та заглибити їх у дивовижно розмаїтий світ українства, є музичні заняття. Адже щирий патріотизм не вимірюється парадом вишиванок і співом популярних народних пісень. Патріотичне виховання вбирає в себе високу внутрішню культуру, шанобливе ставлення до пам’яток історії, любов до ближнього, гідність, вихованість, ввічливість, відкритість, чесність і решту чеснот, якими завжди славиться український народ. Лише подаючи дітям належний приклад, проявляючи власну зацікавленість українським минулим, теперішнім і роблячи вагомий внесок у майбутнє, зможемо дбайливо й по-справжньому зростити в дітях паростки патріотизму, виховати в них гідних громадян своєї країни.