Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 13 чоловік

Методична сторінка

Дата: 16 вересня 2020 о 09:09, Оновлено 26 листопада 2024 о 11:50
Автор: Рябко Т. П.

Виховуємо громадянина

Виховуємо громадянина

 

Морально-правові аспекти вихованості

Сьогодні громадянське виховання, якому педагоги часто відводили формальну роль в освітньому процесі, стає пріоритетним напрямом роботи з дітьми. Відтак маємо принципово змінити педагогічні підходи, усвідомити, що плекати громадянина означає не просто ознайомлювати дитину з історією та культурою рідної країни, а насамперед формувати у неї розуміння своїх прав і обов’язків у суспільстві, моральну відповідальність за свою поведінку.

ПЛЕКАЙМО ГРОМАДЯНСЬКІСТЬ

Нині, коли в нашій країні особливо гостро постає потреба у згуртуванні суспільства навколо ідеї державності, громадянських цінностей, актуалізується завдання виховання громадянськості як моральної риси особистості. Завдяки активізації виховної роботи в усіх навчальних закладах освіта має стати провідником становлення громадянського суспільства й утвердження України як правової держави.

Громадянськість — це насамперед усвідомлення своєї причетності до життя країни, її дер­жавності, народу, його культури й традицій. У ній гармонійно поєднуються і почуття патріотизму, і моральна, і правова культура особистості.

Цю якість особистості характеризує широкий спектр почуттів: власної гідності, гордості за свою країну, її історію, причетності до її долі, поваги до держави та її законів, інституцій, упевненості у відповідності своїх дій правовим і соціально-моральним нормам, відповідальності за виконання своїх обов’язків.

Що ж має бути змістом громадянського виховання, до яких громадянських цінностей слід прилучати дошкільнят? Аналіз проблеми дає підстави виділити такі аспекти.

Аспекти громадянського виховання дошкільнят

  • Права і свободи людини й дитини; повага до людини, її гідності.
  • Громадянство, громадянин, держава.
  • Обов’язки людини перед державою, іншими людьми. Повага до держави, її інституцій.
  • Закони держави, право, законослухняність.
  • Свобода і відповідальність за власні вчинки, дії.
  • Рівність. Справедливість.
  • Патріотизм — знання про історію та сьогодення своєї Батьківщини, відданість їй, що про­являється у ставленні — почуттях любові, гордості, причетності до її історії, культури, мови, традицій, звичаїв, сучасного життя, суспільних подій — та активній позиції, діях на благо рідної країни.
  • Гуманність. Толерантність. Доброзичливе ставлення до людей інших національностей.

Якщо не прилучати малюків до громадянських цінностей нині, коли вони особливо сприйнятливі до соціально-педагогічних впливів, ризикуємо втратити не одне покоління для своєї країни.

Важливим аспектом громадянського виховання дітей має бути ознайомлення з правами людини й дитини, їхніми обов’язками та найголовнішим правом, яке визначає місце людини в державі, — правом на громадянство.

ПЕРШЕ ПРАВО ЛЮДИНИ - ПРАВО НА ГРОМАДЯНСТВО

У різних нормативно-правових документах перелік прав починається з того, що кожна дитина має право на ім’я та громадянство. У багатьох методичних розробках пропонують у зв’язку з цим формувати в дітей уявлення про те, що ім’я визначає їхню індивідуальність, стать, національність; розкривати значення різних імен. Однак ми не знаходимо рекомендацій щодо того, як пояснювати дошкільнятам, що таке громадянство, що означає право на нього, як воно набувається. Хоча саме це поняття і має бути стрижневим у правовому вихованні.

Сучасному старшому дошкільникові цілком доступне пояснення, що громадянин — це людина, яка є представником певної країни. І якщо людина — громадянин своєї держави, то між нею і державою (говоримо про державу Україну) встановлюється особливий зв’язок, який проявляється в їхніх взаєм­них правах та обов’язках.

Найголовніший обов’язок держави — захищати права і законні інтереси своїх громадян. Так, держава забезпечує незалежність і територіальну цілісність країни, правопорядок у ній, умови для гідного життя й вільного розвитку людей, екологічну безпеку, соціальний захист, освіту, охорону здоров’я; підтримує спорт, науку, культуру, сферу дозвілля й відпочинку.

Отже, право на громадянство — це право людини на захист з боку держави, яке водночас пе­редбачає, що громадяни держави мають виконувати обов’язки, встановлені її законами.

Дітям буде цікаво дізнатися, що їхнє громадянство визначається громадянством їхніх батьків. Так, у свідоцтві про народження (батьки можуть показати їх малюкам) вказано прізвище, ім’я, по батькові їхніх батьків і те, що вони є громадянами України. Дошкільнята мають знати, що, коли їм виповниться 16 років, кожний отримає паспорт — документ, що підтверджує громадянство України. Доцільно уточнити: якщо діти народилися в Україні і їхні батьки є її громадянами, вони набувають своє громадянство за народженням, і тому держава дбає про дотримання їхніх прав, захищає їхні інтереси.

ПРАВА ПЕРЕДБАЧАЮТЬ ОБОВ’ЯЗКИ

Ознайомлюючи дітей з правами громадян України, маємо говорити й про обов’язки, визначені у Конституції. Зміст цих обов’язків цілком доступний старшому дошкільнику, і він уже може виконувати деякі з них.

Так, даючи вихованцям знання про права людини й дитини, навчаємо їх поважати права і гід­ність інших людей, дбати про своїх батьків — виконувати обов’язки в сім’ї, дошкільному закладі. Говорячи про явища суспільного життя, відзначаючи День захисника України, маємо говорити про такий почесний обов’язок як захист Вітчизни. Важливо навчати малят берегти суспільне багатство. Під час еколого-природознавчої роботи вчимо не завдавати шкоди природі рідного краю та інших місць, де вони можуть перебувати, подорожуючи з батьками. Ознайомлюючи з історією, культурою, нагадуємо, що не можна завдавати шкоди культурній спадщині, історичним пам’яткам. У межах

економічного виховання доцільно розповісти про обов’язок громадян України сплачувати податки й збори, про те, як це роблять їхні батьки, як держава використовує ці кошти. І нарешті, у межах правового виховання важливо говорити з дітьми про такий обов’язок, як дотримання законів України, виховува­ти у них усвідомлену законослухняність.

Водночас сьогодні важливо не лише виховувати дошкільнят громадянами своєї держави. Входження людства в нове століття, процеси глобалізації поставили перед освітою нові вимоги щодо формування прогресивних і перспективних цінностей та життєвих пріоритетів, зокрема формування нового типу особистості — громадянина світу. Людина має відчувати свою єдність з усім світом, чутливо відгукуватися на проблеми, спільні для всього людства, планети Земля. Тому на перший план виступають загальнолюдські цінності: милосердя, толерантне, доброзичливе ставлення до інших культур, мирне співіснування, злагода.

ПРАВОВЕ ПІДҐРУНТЯ ПРАВОВОГО ВИХОВАННЯ

Правове підґрунтя ознайомлення дошкільнят з правами дитини забезпечують міжнародні доку­менти про права людини й дитини, які засвідчують якісно новий етап у розвитку людства, глобальну зміну в ставленні людини до людини, світу дорослих до дітей. Серед них: Декларація про права дитини (1924 р.), Загальна декларація прав людини (1948 р.), Декларація прав дитини (1959 р.), Рекомендації про виховання в дусі міжнародного взаєморозуміння, співробітництва і миру, поваги до прав людини і основних свобод (1974 р.), Конвенція про права дитини (1989 р.), Всесвітня декларація про забезпечення виживання, захисту та розвитку дітей (1990 р.).

Згідно з проголошеними в цих документах гуманістичними принципами та визначеними у них основними правами і свободами, людина й дитина зокрема є суб’єктами права у міждержавному, планетарному масштабі.

Першим документом, який виділив особливі права в контексті вже проголошених прав людини, стала Декларація прав дитини, у якій, зокрема, зазначено, що фізична й розумова незрілість дитини зумовлюють її потребу в особливій охороні й турботі, належному правовому захисті.

Відповідальність за захист прав дитини покладено на батьків, а також на педагогічних, медичних, соціальних працівників, психологів та інших людей, діяльність яких пов’язана зі сферами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту.

У ст. 29 Конвенції про права дитини визначено обов’язки, які покладаються на освіту. Так, вона має бути спрямована на розвиток у повному обсязі талантів, розумових та фізичних здібностей дитини, виховання поваги до батьків, прав людини, її основних свобод, культурної самобутності, мови, цінностей, забезпечувати підготовку до життя у вільному суспільстві.

ВИХОВУВАТИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ВІЛЬНОЇ ЛЮДИНИ

За фактом усесвітнього визнання прав дітей було визнано необхідність виховання в них почуття «відповідальності вільної людини», яка усвідомлює власні значущість, права, гідність, поважає себе й водночас відчуває відповідальність за дотримання свобод інших людей, бо визнає їхні права, поважає гідність іншого, керується принципом справедливості в процесі прийняття рішень, морального вибору.

Свобода завжди передбачає відповідальність. Важливо пам’ятати: свобода — це можливість робити заради свого щастя все, що не зашкодить щастю інших членів суспільства.

Про необхідність формування свободи поведінки як базової якості особистості дошкільника зазначено в Базовому компоненті дошкільної освіти. У цьому контексті свобода дитини безпосередньо пов’язується з її безпекою, залежить від обережності, обачливості, компетентності, здатності малюка до самообмежень, вихованості. Психологічні механізми такої поведінки — вольові зусилля, вибір цілей та мотивів.

Поняття «відповідальність вільної людини» передбачає також сформованість поваги до себе та інших, почуттів власної гідності й відповідальності за свої вчинки, справи, значущі не тільки безпосередньо для себе, а й для когось, найголовніше ж — здатність робити вибір, приймати рішення, враховуючи інтереси інших, моральні, соціальні норми та правила, власне, сформованість основ правових уявлень.

Таким чином, свободу дошкільника слід розглядати не лише в аспекті безпеки чи внутрішньо розкутого психологічного стану, а й у морально-правовому ракурсі, з точки зору проявів ознак від­повідальної поведінки, найвищим рівнем якої є ініціативна відповідальність.

ПОНЯТТЯ: «ПРАВА ЛЮДИНИ», «МАТИ ПРАВО», «ЗАКОН»

Сьогодні права людини розглядаються як природні можливості, покликані забезпечити їй життя, недоторканність, особисту безпеку засобами правового захисту, що його здійснює держава, її інституції. Отже, варто не лише ознайомлювати дітей з предметним змістом певних прав людини і дитини, як це найчастіше буває, а найголовніше — формувати в них елементарні уявлення про те, що таке права, які вони бувають, що означає «мати право», що таке закони, хто їх установлює.

Як відомо, поняття «право» досить широке. Щоб дитина зрозуміла найвищі ступені його узагальнення, варто ввести слово «право» у мовлення спочатку на рівні більш конкретного значення — як зумовлену певними обставинами підставу, причину, можливість, здатність робити щось, користуватися чимось. Цікавим є приклад вживання батьками у французьких родинах висловлювань на кшталт «Ти не маєш права...», які завершуються переліком конкретних вчинків. Наприклад: «Ти не маєш права ображати молодшого братика». Звідси дитина може зробити висновок, що є те, чого вона не має права робити, і водночас є те, на що вона має право. У такий спосіб малюк практично ознайомлюється з поняттям морального права, тобто підстава робити або не робити щось випливає з моральних норм і принципів поведінки, прийнятих у певній сім’ї, колективі, соціумі, суспільстві. Отже, дитина засвоює, що робити щось по праву — означає вчиняти справедливо, правильно.

Такий підхід допомагає донести до дітей те, що всі люди народжуються вільними й рівними у своїй гідності та правах, що кожне право надає людині певну конкретну можливість, і їхній обов’язок — не порушувати чужих прав.

Наступний крок після ознайомлення дітей з правами та обов’язками — формування уявлень про державу і закони. Права і свободи людини (й зокрема дитини) — громадянина України — захищені законами нашої держави. Щоб у ній був порядок, установлюються спільні для всіх правила й норми — закони держави, обов’язкові для всіх громадян.

У такий спосіб уже зрозуміле дитині поняття правил, наприклад правила поводження в колективі, сім’ї, норми поведінки, які вона засвоює під впливом морального виховання, розширюється до розуміння законів держави як загальнообов’язкових для всіх громадян правил поведінки. Таким чином, найвищий для дитини рівень розуміння слова «право», засвоєння якого відбувається поступово, — це співвіднесення його значення із законами держави, що регулюють відносини людей у суспільстві, забезпечують визнання й дотримання прав громадян, їхню безпеку.

Розмовляючи з дітьми про рівність усіх людей, про необхідність визнання їхніх прав, слід наголосити і на рівності всіх у виконанні обов’язків, дотриманні законів держави. Тож кожний громадянин має бути законослухняним, проявляти повагу до законів та інститутів держави.

МОРАЛЬНІ ОСНОВИ ПРАВОВОГО ВИХОВАННЯ

Самостійність та відповідальність — базові якості особистості, що мають бути сформовані на кінець дошкільного періоду життя. Прояв самостійності у здійсненні моральних вчинків, морального вибору — важливий показник соціально-морального розвитку дошкільника. Самостійність ґрунтується на здатності дитини мотивувати свої вчинки, усві­домлювати відповідальність за них, виходячи з моральних норм. Моральна відповідальність, що є усвідомленням можливості впливу на перебіг ситуації, пов’язана зі здатністю передбачати наслідки вчинків для себе і для тих, хто поруч. Проявом моральної відповідальності є відповідальна поведінка особистості щодо інших людей, визнання їхнього права на задоволення своїх потреб, як і власного.

Отже, аби дошкільник міг діяти самостійно й морально відповідально, іншими словами, на рівні «відповідальності вільної людини», у нього мають бути сформовані чіткі уявлення не тільки про свої права, а й про наявність таких самих прав у інших дітей та дорослих.

Введення до змісту морального виховання базового правового аспекту сприятиме його збага­ченню, конкретизації ставлення дитини до самої себе та до інших, розвитку рефлексії щодо став­лення до неї людей, які її оточують, та її власного ставлення до батьків, інших дорослих, однолітків, поглибленню гуманістичних аспектів міжособистісної взаємодії.

Реалізація правового виховання як важливого чинника морального становлення особистості можлива за умови інтеграції змісту і методів цих аспектів виховання — морального і правового — і наповнить останній ситуаціями реального життя, допоможе виявити сферу застосування знань та уявлень про права і обов’язки «тут і зараз» — у ситуаціях практичної взаємодії, спілкування дітей між собою, з батьками та іншими дорослими.

Щоб уявлення дошкільнят про права, як і знання моральних правил, стали регулято­рами поведінки, вони мають чітко усвідомити їхню значущість та справедливість. Допоможуть у цьому атмосфера емоційної близькості, насичення занять, розповідей, ситуацій емоційним змістом.

Про ефективність морально-правового виховання, а отже, про вихованість дошкільника, свідчать такі результати.

Результати роботи з морально-правового виховання

  • Дитина усвідомлює свою особистісну значущість; орієнтується в своїх правах, сподіва­ється на любов, захист і догляд дорослих, проявляє самоповагу й почуття власної гідності.
  • Розуміє особистісну значущість визнання прав інших людей — дітей і дорослих; визнає та по­важає їхні права; усвідомлює рівність прав різних людей і дітей незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, національності; гуманно, толерантно ставиться до людей.
  • Визнає свої обов’язки перед іншими людьми (дорослими, дітьми) в родині, дитячому садку; перед державою та орієнтується в них; розуміє, які обов’язки може виконувати тепер і які виконуватиме, ставши дорослою; відповідальна й самостійна у виконанні своїх обов’язків.

Підсумовуючи, зазначимо: формування у дітей морально-правової вихованості має відбуватися на гуманістичних, демократичних, особистісно орієнтованих засадах. Необхідною умовою виховання в дитини почуття власної гідності, визнання прав інших людей, справедливості й відповідальності у виконанні своїх обов’язків є суб’єкт-суб’єктна модель взаємодії педагога з вихованцями, його емоційно-ціннісне ставлення до дітей.

Уся система дошкільної освіти й безпосередньо організація життєдіяльності дітей у дитячому садку має гарантувати дотримання прав дитини: на життя, здоров'я, розвиток, збереження її індивідуальності, вільне висловлювання своєї думки, на захист від усіх форм фізичного та психологічного насильства, право дитини з особливими потребами на особливі піклування, захист і допомогу держави, право на освіту, відпочинок і дозвілля, право брати участь в іграх і розважальних заходах, що відповідають її вікові, тощо.

Процес ознайомлення малюка з правами людини й дитини буде гармонійним, не викличе суперечностей на рівні осмислення, усвідомлення та користування ними у власній поведінці й стосунках з іншими людьми за умови дотримання всіх прав дитини під час її перебування в дошкільному закладі та у сім’ї (в сім’ї перелік цих прав доповнюється тими, за дотримання яких відповідають батьки, різні соціальні служби).

Прості поради, які допоможуть дитині краще освоїтися в дитсадку і полюбити заняття

Коли батьки беруть активну участь у дошкільному (і потім - у шкільному) житті дитини, це приносить їй велику користь. Дитина стає більш впевненою і бачить, як ви цінуєте її зусилля у навчанні.

Дослідження психологів показують, що діти, чиї батьки беруть активну участь у їх навчанні, згодом отримують більш високі оцінки, а їх успішність у школі в цілому вища. Такі діти частіше за інших отримують після закінчення школи вищу освіту.

Активна участь у дошкільному житті дитини принесе користь і вам. Ви познайомитеся з батьками інших дітей і завжди будете в курсі всіх подій, які відбуваються в дитячому садку. Розглянемо кілька порад, які допоможуть вам проявляти активність у дошкільному житті дитини і зробити свій внесок у її навчання.

1. Почніть прямо зараз. Познайомтесь із вихователями вашої дитини. Не чекайте батьківських зборів. Обміняйтесь із вихователькою телефонами, щоб завжди залишатися з нею на зв'язку. Це задасть позитивний тон вашій взаємодії на весь рік.

2. Допомагайте в дитячому садку. Більшість вихователів з радістю приймають пропозиції батьків допомогти. Запитайте виховательку, яка допомога їй потрібна. Це може бути облаштування навчальних приміщень, підготовка матеріалів для занять, допомога в організації різних заходів, супровід дітей під час екскурсій тощо. Якщо робочий графік не дозволяє вам регулярно виділяти час на те, щоб проводити частину дня в дитячому садку, повідомте виховательці , що ви будете раді допомагати час від часу.

3. Беріть участь у батьківському комітеті. Часто вихователі доручають кільком батькам організувати будь-яке свято або адмініструвати батьківський чат в месенджері. Якщо ви візьмете на себе такий обов'язок, як правило, це означає, що ви будете займатися цим протягом навчального року. Тому переконайтеся, що у вас є на це достатньо часу. Якщо ж у вас є час на таку роботу - це чудовий спосіб познайомитися з іншими батьками і вихователем.

4. Допомагайте вихователю з дому. Якщо у вас немає достатньо часу, щоб часто бувати у дитячому садку, ви можете допомагати з дому. Наприклад, ви можете обдзвонювати батьків, допомагати готувати матеріали для занять тощо. Якщо ви будете робити це, дитина, дивлячись на вас, зрозуміє, що навчання важливе. Також це допоможе вам налагодити спілкування з вихователькою.

5. По можливості бувайте на заняттях у дитячому садку. Запропонуйте вихователю свою допомогу в якості супроводжуючого під час прогулянок та екскурсій. Допомагайте в організації свят, які проходять у дитячому садку.

6. Спілкуйтеся з іншими батьками. Знайдіть можливість познайомитися з батьками, чиї діти займаються в одній групі з вашою дитиною. Знайомтеся з ними і обмінюйтеся номерами телефонів. З ними ви зможете спілкуватися і після того, як ваші діти підуть в школу, і обмінюватися корисною інформацією.

7. Розмовляйте з дитиною про заняття в дитячому садку. Коли ви повертаєтеся з дитиною додому, запитуйте про те, чим вона займалась протягом дня. Намагайтеся ставити конкретні питання. Наприклад, замість того щоб запитувати: «Як пройшов твій день?» запитайте: «Що хорошого сталося з тобою сьогодні в дитячому садку?» або «Розкажи про одну нову річ, яку ти дізнався сьогодні».

8. Покажіть дитині, що для вас важливі її заняття в дитячому садку. Хваліть дитину, коли бачите, як вона старається. Дайте їй зрозуміти, що ви захоплюєтеся її роботами: наприклад, повісьте її малюнок на холодильник. Говоріть дитині, що для вас важливе її навчання, і показуйте це на ділі.

Дотримуйтесь наведених вище порад, спілкуйтеся з вихователями та іншими батьками. Так ви зробите свій внесок в те, щоб заняття в дитячому садку стали для дитини веселими і захоплюючими.

ПРОПОНУЄМО ПЕРЕЛІК РОЗВИВАЮЧИХ САЙТІВ ДЛЯ ДІТЕЙ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ

Сучасні діти вже не уявляють свого життя без комп’ютера та Інтернету: ігри, соцмережі, відео, мультфільми – це ще не весь перелік занять, які захоплюють дітей.

Про негативний вплив такого проведення часу відомо усім. Тому, аби зробити “інтернетний час” дитини кориснішим. Ми підібрали добірку найкращих розвиваючих сайтів для дітей українською мовою.

Тут ви знайдете безліч цікавих матеріалів для свого чада: ігри, лічилки, віршики, казки, розмальовки, смачні рецепти для випічки, матеріали для творчого розвитку, мультфільми та багато іншого.

Слід додати, що вся інформація зібрана на даних сайтах цілком безпечна для дітей.

1. “Левко” – сайт для дітей та батьків, що пропонує великий вибір ігор, лічилок, загадок, віршів, казок, аудіо та відео матеріалів, поради з рукоділля, розмальовки, найпростіші кулінарні рецепти для малечі, та сценарії дитячих свят. http://levko.info

2. “Пустунчик” – інформаційно-розважальний портал присвячений розвитку, навчанню та відпочинку дитини. Сайт пропонує різноманітний контент: ігри, аудіотеку, творчість, рукоділля, дозвілля, віртуальну школу та багато цікавого, що дозволить огранізувати відпочинок вашої дитини. https://pustunchik.ua/ua

3. “Зроби Сам(А)” – цікавий сайт з рукоділля від Яни Смакули, що обов’язково сподобається дітка та батькам, які полюбляють проводити час разом та створювати речі своїми руками. Також тут зібрана велика кількість схем, матеріалів та уроків для початківців, які допоможуть опанувати мистецтво хендмейду. https://www.zrobysama.com.ua

4. “Казкар” – один з кращих сайтів подібної тематики на просторах українського Інтернету. Тут є всі необхідні матеріали для малечі та батьків: казки (українські та народів світу), легенди про міста, села, гори, річки, рослин і тварин, мультфільми, аудіоказки, ігри, сценарії свят, ілюстрації та окремий розділ для батьків. http://kazkar.info

5. “Кращі казки світу” – гарно проілюстрований сайт для малят та їхніх батьків, який містить улюблені казки з усього світу українською мовою. http://kazki-svitu.org.ua

6. “Читанка” – дитяча публічна онлайн-бібліотека, вякій містяться книги українською мовою, які вже не можна придбати у книжкових магазинах. Однак ви маєте можливість завантажити на комп’ютер чи інший пристрій будь-яку з книг представлених на сайті. http://chytanka.com.ua

7. “МегаЗнайка” – сайт для дітей та батьків, для вчителів початкових класів та вихователів дитячих садочків. На ньому зібрана величезна кількість цікавої і корисної інформації: казки, вірші, ігри, пісні, цікаві факти про різноманітні предмети та явища, про рослинний і тваринний світ, про людину та її діяльність. http://www.megaznaika.com.ua

8. “Весела Абетка” – сайт, де зібрано безліч оповідань, загадок, казок, ігор, віршів, цікаво викладених для дітей відомостей з різних галузей знань. Ідея проекту та наповнення належить Миколі Владзімірському із Севастополя. http://abetka.ukrlife.org

9. “Дітвора” – сайт створений батьками для батьків. Тут зібрано безліч матеріалів з відповідями на повсякденні запитання стосовно батьківства. Для вас доступні такі розділи: вагітність, немовля, дитина, родина, здоров’я, життя, знання, позитив та творчість. https://ditvora.com.ua

10. “Янко Гортало” – чудовий україномовний сайт, що працює переважно на ниві дитячої літератури. Його авторами є Інга та Владислав, а Янко Гортало – то, звісно, псевдонім. Вони виховують 5-ро діток, тож віршики, оповідки, ілюстрації, відеопрезентації, пісеньки та інші вигадки – це продукт натхнення великою родиною. https://yankogortalo.com

РОЗВИВАЙТЕСЬ ТА НАВЧАЙТЕСЬ!

Співпраця з батьками - запорука успіху!

Співпраця з батьками - запорука успіху!

 

Налагодження взаємодії та співпраці з батьками вихованців через застосування різноманітних інформаційно-комунікаційних  технологій та  інтернет-ресурсів

З-поміж актуальних питань в умовах воєнного стану найважливішими є такі:

  • організація психологічної, методичної підтримки педагогічних працівників;
  • підтримка дітей та батьків у складних ситуаціях;
  • організація освітнього процесу з дітьми раннього та дошкільного віку;
  • налагодження зв’язків і підтримка педагогічного партнерства ЗДО з батьками вихованців, представниками територіальних громад;
  • надання різних видів психолого-педагогічної підтримки дітям, батькам;
  • здійснення психолого-педагогічного супроводу дітей, зокрема й з особливими освітніми потребами.

В умовах війни педагогічні працівники мають бути готовими, спроможними повноцінно надавати освітні, інформаційні, консультаційні послуги сім’ям, які виховують дітей раннього та дошкільного віку. Саме тому питання організації комунікації з учасниками освітнього процесу посідає ключове місце.

В умовах військових дій найбільшої актуальності набувають системи комунікації з дітьми, їхніми батьками, сім’ями, педагогами, що дає змогу встановити швидкий обмін інформацією, мобільність зворотного зв’язку.

У процесі організації комунікації учасників освітнього процесу, а також з метою покращення адаптації громадян із числа внутрішньо переміщених осіб із зон активних бойових дій працівники ЗДО мають надавати підтримку інформаційну, методичну, консультативну тощо дітям та їхнім сім’ям:

  • сприяти організації комунікації дітей та їхніх батьків з іншими членами громади;
  • створювати безпечний соціально-освітній простір;
  • адаптувати освітній процес в умовах війни з урахуванням ситуацій, що склалися;
  • добирати форми і методи взаємодії між учасниками освітнього процесу відповідно до конкретної ситуації кожного;
  • володіти інформацією щодо ресурсного забезпечення освітнього процесу в умовах дистанційної роботи;
  • володіти навичками організації та проведення онлайн-заходів;
  • налагоджувати комунікацію з учасниками освітнього процесу в телефонному режимі, через листування електронною поштою тощо.

Технологічні аспекти організації комунікації з учасниками освітнього процесу.

ЗДО за допомогою сайту може організувати взаємодію всіх учасників освітнього процесу й створити віртуальну бібліотеку, своєрідний банк освітніх ресурсів, постійно оновлювати й поповнювати інформаційне наповнення сайту, використовувати ресурси онлайн-освіти, забезпечити залучення тимчасово переміщених дітей та їхніх сімей до різних програм з дошкільної освіти.

Задля забезпечення ефективності комунікації з батьками, вихователями й усіма, хто задіяний в освітньому процесі, рекомендовано обрати оптимальні для здійснення кожного конкретного завдання канали комунікації.

Основними формами онлайн-комунікацій є: відеоконференція, форум, чат, блог, електронна пошта, анкетування, соціальні мережі.

У складних умовах корисними можуть бути сервіси та інструменти комунікації в онлайн-режимі.

Ефективними можуть бути розміщені на сайті ЗДО завдання і рекомендації для батьків щодо роботи з дітьми, відповідно до їхнього віку; створення груп із батьками, вихователями, психологами в соціальних мережах Viber, Telegram, WhatsApp тощо для отримання інформаційно-освітніх та психолого-педагогічних послуг; використання електронних платформ Zoom, GoogleMeet, Google Classroom, Microsoft Teams та ін.

Важливо визначитися, через які канали комунікації швидко доходитимуть повідомлення до аудиторії, який канал зможе забезпечити оптимальний зворотний зв’язок, які формати для цих каналів застосувати, які супровідні матеріали (фото, відео, схеми) необхідно попередньо підготувати.

У процесі підготовчої роботи дуже важливо спрогнозувати емоції, які будуть відчувати вихованці, їхні батьки, педагоги під час комунікації та скерувати цей процес.

Співпрацювати та організовувати зворотний зв’язок з батьками дітей, через вебсайт закладу, програми Skype, Viber, WhatsApp, Telegram та соціальні мережі з питань стану здоров’я дитини, особливостей навчання, виховання, розвитку дітей при використанні дистанційного та змішаного видів комунікації. Результати зворотного зв’язку сформують основу для планування консультативної та методичної допомоги батькам з різних питань виховання дітей.

Інформувати батьків щодо допомоги дітям у подоланні негативних наслідків травмуючих подій та адаптації до нових обставин їхнього життя. Для цього практичні психологи мають вести постійне спостереження за ними, а вихователі — враховувати в освітній роботі дані моніторингу психічного стану дітей, організовувати емоційнопідтримувальну мовленнєву комунікацію, використовувати індивідуально дібраний комплекс технологій психолого-педагогічного супроводу.

Формувати бібліотеку онлайн-матеріалів для організації освітнього процесу. Бібліотека може зберігатися у хмарі з подальшим надсиланням доступу усім стейкхолдерам.

Використовувати публікації психолого-педагогічного та методичного спрямування, зокрема на сайті МОН “Сучасне дошкілля під крилами захисту” у Telegram-каналі «Підтримай дитину» https://t.me/pidtrumaidutuny.

Проводити роботу з батьками щодо психологічного супроводу дитини у воєнний час, надавати консультативну підтримку щодо допомоги дітям впоратися з тривожністю під час воєнних дій.

Рекомендації для батьків вихованців:

1. Співпрацювати з педагогічними працівниками ЗДО щодо організації освітнього процесу дітей дошкільного віку в дистанційному форматі в умовах війни.

2. Підтримувати зв’язок з вихователями щодо місця перебування та стану здоров’я дитини.

3. Відстежувати негативні наслідки пережитих психотравмуючих подій. Вони можуть проявлятися не одразу, тому дорослі, вихователі та батьки, мають постійно стежити за психоемоційним станом дітей, їхнім самопочуттям, виявляти хвилювання, тривоги. Необхідно звертати увагу на збудливість, тривожність, агресивність, заглиблення в себе. Також слід уважно стежити за здоров’ям дітей, зокрема сном, апетитом, настроєм, частотністю вередування, наріканнями на головний біль тощо. Такі показники загального стану здоров’я дітей переважно є об’єктивними показниками втоми, перевантаження, хвилювання, страхів та проявами наслідків психотравми.

4. Пам’ятати, що щоденне спілкування та спільне проведення вільного часу з дитиною є запорукою її успішного подальшого майбутнього. Для дітей надзвичайно важливо відчувати повну емоційну присутність батьків. З цією метою можна послуговуватися матеріалами, які розміщені на платформі розвитку дошкільнят НУМО, а також на сайті МОН «Сучасне дошкілля під крилами захисту». Допомагати дитині, якщо в неї щось не виходить, підтримувати її, бути терплячими. Пам’ятати, що педагоги завжди готові до співпраці з питань виховання, розвитку дитини і надання необхідної професійної допомоги, не зволікати й звертатися до них за порадами та рекомендаціями.

5. Дотримуватися режиму дня, звичних ритуалів, що допоможе дитині встановити зв’язок не лише з минулим, а взагалі з життям та безпекою.

6. Сприяти формуванню у дітей навичок безпечної поведінки, використовуючи рекомендовані онлайн матеріали та відео, підготовлені МОН, ДУ «Український інститут розвитку освіти», ЮНІСЕФ.

Матеріали для педагогів та батьків
щодо психолого-педагогічного супроводу дітей дошкільного віку

1. Як заспокоїти дітей під час війни https://mon.gov.ua/ua/news/monzapuskaye-informacijnu-kampaniyu-pro-te-yak-zaspokoyiti-ditej-pid-chas-vijni.

2. Як подбати про дитину, якщо ви знаходитеся з нею в укритті https://www.youtube.com/watch?v=VpJXr3UXCvo.

3. Як говорити з дитиною, якщо батько чи мати захищає країну HTTPS://MON.GOV.UA/UA/PSIHOLOGICHNA-TURBOTA-VID-SVITLANI-ROJZ/YAKSHOBATKO-CHI-MATI-ZAHISHAYE-KRAYINU.

4. Правила підтримки, якщо родина евакуюється з дитиною https://www.youtube.com/watch?v=8ml9RPFun7s.

5. Фізична безпека дітей під час війни. Сайт «Освітній омбудсмен України» https://eo.gov.ua/fizychna-bezpeka-ditey-pid-chas-viyny-pravylapovedinky-v-evakuatsii-na-okupovanykh-terytoriiakh-i-v-zoni-boyovykhdiy/2022/03/19/.

6. Як підтримати дитину, якщо ви опинились у зоні активних бойових дій https://www.unicef.org/ukraine/stories/safety-backpacks-and-ways-to-reducestress.

7. Поради, як підтримати дитину в дорозі від ЮНІСЕФ https://www.unicef.org/ukraine/stories/how-to-support-a-child-on-the-road.

8. Рекомендації для населення під час воєнного стану https://phc.org.ua/news/rekomendacii-dlya-naselennya-pid-chas-voennogo-stanu.

9. Як поводитися на блокпостах з перекладом на жестову мову https://www.youtube.com/watch?v=-YPGsjyjqQI.

10. Ресурси позитивного батьківства від ЮНІСЕФ «П’ять мов у спілкуванні з дитиною» https://www.unicef.org/ukraine/documents/five-lovelanguages-in-communication-with-child.

11. Підтримка батьків та дітей під час війни https://www.unicef.org/ukraine/parents-children-support-during-military-actions.

12. Психологічна допомога для дітей Психологічна турбота від Світлани Ройз - YouTube.

13. Як надавати першу психологічну допомогу https://moz.gov.ua/article/news/rekomendacii-z-psihologichnoi-dopomogi.

14. Як підтримати дітей у часи невизначеності та стресу. Поради від ЮНІСЕФ https://www.unicef.org/ukraine/stories/7-tips-for-parents.

15. Як допомагати дітям у замкненому просторі http://www.barabooka.com.ua/yak-dopomagati-dityam-u-zamknenomu-prostori/.

16. Методичні рекомендації щодо надання першої психологічної допомоги сім’ям з дітьми, дітям, які перебувають/перебували у зоні збройного конфлікту https://dszn-zoda.gov.ua/node/495.

17. Для тих, хто приймає емігрантів і переселенців, для допомоги в адаптації

https://www.youtube.com/watch?v=UXnS_T5JD5s&list=PLFVSJgZgf7h8rXg9TTyevxZkdfxAQXodS&index=8.

18. «Розкажи мені». Безкоштовна інтернет-платформа для психологічних консультацій. https://tellme.com.ua/

19. Як говорити про війну та повітряну тривогу з дітьми: поради чернівецької психологині. https://shpalta.media/2022/03/02/yak-govoriti-provijnu-ta-povitryanu-trivogu-z-ditmi-poradi-cherniveckoi-psixologini/

20. Як швидко заснути, коли ви тривожні і вам важко розслабитися https://phc.org.ua/news/yak-shvidko-zasnuti-koli-vi-trivozhni-i-vam-vazhkorozslabitisya.

21. Як перевірити правдивість джерела інформації https://www.pedrada.com.ua/article/3025-yak-perevriti-pravdivst-djerela-nformats.

22. Перелік матеріалів для дошкілля «Сучасне дошкілля під крилами захисту». HTTPS://MON.GOV.UA/UA/OSVITA/DOSHKILNA-OSVITA/SUCHASNEDOSHKILLYA-PID-KRILAMI-ZAHISTU/PEDAGOGAM-ZAKLADIV-DOSHKILNOYI-OSVITI  

23. Платформа розвитку дошкільнят “НУМО” Навички для дошкільнят. https://numo.mon.gov.ua/.

24. Онлайн-садок НУМО – спільний проєкт ЮНІСЕФ та Міністерства освіти і науки України. Розвивальні відеозаняття для дітей 3-6 років https://www.youtube.com/playlist?list=PLJ231j4oXT7GY_u4kkhrKIpVJLyS2WLg

25. Онлайн-медіаресурс, присвячений освіті та вихованню дітей в Україні https://osvitoria.media/  

Перелік сайтів, матеріали яких будуть корисними для вихователів, батьків, дітей і для інших учасників освітнього процесу

26. Вебінар «Як підвищити ефективність дистанційної роботи». https://www.youtube.com/watch?v=MbFvVyacZOE

27. Моя країна – Україна: хрестоматія для дошкільнят з національнопатріотичного виховання / автори і укладачі – Н. Гавриш, О. Косенчук. – Харків: Ранок, 2022. – 96 с.

28. Збірка абеток, казок, приказок, цікавинок, дитячих ігор тощо http://abetka.ukrlife.org/

29. Серія з 10 онлайн зустрічей, які розроблені командою The LEGO Foundation. https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/suchasne-doshkillyapid-krilami-zahistu/pedagogam-zakladiv-doshkilnoyi-osviti/lego-igrovi-onlajnvzayemodiyi-dlya-doshkilnyat

30. Онлайн платформа для розвитку дітей (інтерактивні вправи, цікаві завдання) https://learning.ua/#google_vignette

31. Платформа «Розвиток дитини». Практичні завдання для всебічного розвитку дітей https://childdevelop.com.ua/

32. Радіо хвиля авторських казок українською мовою для дітей. https://kazky.suspilne.media/list.php

33. Мультики, книги, казки, що допоможуть відволікти дітей під час перебування в укритті https://dytyna.blog/multyky-knygy-kazky-shhodopomozhut-vidvolikty-ditej-pid-chas-perebuvannya-v-ukrytti/

34. Безкоштовні розмальовки на тему «Правила гігієни» https://mamabook.com.ua/bezkoshtovni-rozmalyovku-gigiena-10/

35. Мультфільм «Небезпечні знахідки». https://www.youtube.com/watch?v=gx7XHXAL2_g

36. Аудіоказки для малят https://oll.tv/uk/kids_audio-tales

37. «Війна очима дітей», конкурс дитячих малюнків. https://vseosvita.ua/no-war

38. Мультфільм «Про мінну безпеку: Лісовий скарб» ЮНІСЕФ https://www.youtube.com/watch?v=V5JZWI8TrEY

39. Поради від захисника України: МОН розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-vidzahisnika-ukrayini-mon-rozrobilo-informacijnij-komiks-dlya-ditej-u-voyennij-stan

40. Аудіоказки українською https://audiokazky.in.ua/

41. Ігри для зняття стресу у дітей https://dytyna.blog/igry-dlya-znyattyastresu-u-ditej/.

42. «Дерево казок» — читати та слухати казки (аудіо) різних народів. https://derevo-kazok.org/audio-tales/

43. Журнал для дошкільнят і молодших школярів «Джміль» ( цікаві бесіди, вірші, приказки, оповідки, нетрадиційні техніки образотворчості, досліди в домашніх умовах, комікси, електронні додатки тощо) https://jmil.com.ua/2022-2

44. Кращі казки з усього світу для читання дітям дорослими, добірка аудіо казок. http://kazkar.info/

45. Казки для дітей українською мовою. https://onlyart.org.ua/children/kazky/?fbclid=IwAR2yXzQTyfuUTtCw7nnTTQYVAj2g4T42oRwfe6i8NactHTqRDh-8_tc1KK8

46. Український дитячий портал: авторські вірші, лічилки, веселі історії, анекдоти, загадки, прислів’я https://sonyashnik.com/

47. Національна освітня інтернет-платформа https://vseosvita.ua/.

Піклуйтеся один про одного!

Бережіть себе!

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.